Jednoosobowa działalność gospodarcza

Wszystkim nam wydaje się, że założenie firmy to prosta sprawa. Teoretycznie tak właśnie być powinno, jednak w praktyce sprawa wygląda zupełnie inaczej niżeli mogłoby nam się wydawać.

Zakładanie firmy jednoosobowej wiąże się z godzinnymi kolejkami w urzędach, od urzędu skarbowego począwszy skończywszy na zusie, bądź krusie, zależnie od tego czy jesteśmy rolnikiem i chcemy prowadzić działalność gospodarczą czy nie. Tutaj teraz kwestia rozbija się o płacenie składek na ubezpieczenia społeczne tzw zabójcze składki ZUS- ich wysokość to 1000 zł wyrzucone w błoto, a konkretnie w przypadku ZUSu jest to aktualnie już ponad 950 zł miesięcznie, co jest sporą sumą i nieźle należy się napracować aby zarobić na sam zus, a gdzie jeszcze podatek dochodowy, który wynosi 18%? Ogólnie uważam, że wspomniany podatek to kara dla ludzi pracy, ponieważ jak można płacić za to, że chce się pracować?

Firma jednoosobowaParanoja, niestety jesteśmy zmuszani do płacenia takowego podatku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czyli składki ZUS. Natomiast jeżeli jesteśmy jako rolnik ubezpieczeni w krusie to raz na kwartał płacimy ponad trzysta złotych, około trzystu pięćdziesięciu, co już jest kwotą do przyjęcia, dużo niższa niżeli w przypadku zusu. Jak widzimy założenie firmy tylko początkowo wydaje się proste, wszystko jest skomplikowane, jednak warto, zawsze lepiej pracować dla siebie niż dla kogoś. Jedoosobowa działalność gospodarcza pozwala jednak na realizacje własnych celów i planów, świadczenia usług dla innych bycia niezależnym itp